top of page

WATAMU uznane jest za jeden z najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym ośrodków na kenijskim wybrzeżu. I rzeczywiście jest to bardzo urokliwe i oferujące wiele atrakcji miejsce, choć jak wszystko chyba w Kenii - pełne kontrastów.

WATAMU I OKOLICE

Watamu i okolice

ŻÓŁWIE- czyli „WATAMU TURTLE WATCH"

Ośrodek powstał w 1997 r. z inicjatywy grupy mieszkańców Watamu, celem ochrony żółwi morskich. 

Strażnicy plaż co noc patrolują plaże, aby zapewnić bezpieczeństwo żółwiom i ich gniazdom. Zagrożone gniazda są przenoszone przez przeszkolonych "Monitorów Plażowych" w bezpieczne miejsca. Organizacja "Local Ocean" chroni i monitoruje średnio 50-60 gniazd rocznie. 

Organizacja we współpracy z rybakami ratuje każdego roku setki żółwi. Każdy uratowany żółw jest oceniany, następnie mierzony, ważony i znakowany. Jeśli jest w dobrym stanie, jest transportowany do Morskiego Parku Narodowego Watamu,  gdzie jest wypuszczany z powrotem do oceanu. Jeśli wymaga pomocy trafia do ośrodka, gdzie jest leczony, a później wypuszczany.

Żółwie

PLASTIK 
Plastik to surowiec wszechobecny w Kenii. Ocean w czasie przypływu wyrzuca na plaże tony tego materiału. Część wygląda jak pocięta na małe paski, a część trafia na plażę w całości (plastikowe opakowania, szczoteczki, sztućce, buty, worki i inne). Plastik zmieszany z algami nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest groźny dla wielu zwierząt w tym dla żółwi morskich.
Lokalne społeczności zbierają plastik codziennie w ramach wolontariatu. Kiedy odwiozą go do punktu skupu (właściwie to nie skup, bo nie dostają pieniędzy) otrzymują talony, za które mogą kupić żywność i ubrania po niższych cenach. 

Plastik

BIO KEN SNAKE FRAM- FARMA WĘŻY
Bio-Ken to ośrodek badawczy, który zajmuje się gadami, zwłaszcza wężami i ukąszeniami węży, i zawiera największą kolekcję węży w Afryce Wschodniej.

W Kenii występuje około 127 różnych gatunków węży.
Ukąszenie 18 spośród nich jest śmiertelne, ukąszenie 6 może zabić, ukąszenie 10 jest bardzo bolesne. Pozostałe 93 gatunki nie są ani jadowite, ani niebezpieczne. 

Węże

GEDE - MIASTO MAŁP, MIASTO WIDMO

Pomiędzy XIII a XVII w. Gede było jedną z najważniejszych osad Suahili. 
W XVI/XVII wieku mieszkańcy opuścili je z niewiadomych przyczyn, a miasto objęła w posiadanie roślinność i ... małpy
Kultura Suahili to cywilizacja powstała z przemieszania się kultury muzułmańskiej (napływowej) i Bantu. Była to cywilizacja o charakterze handlowym – z Afryki Wschodniej eksportowano towary (głównie kość słoniową, skóry zwierząt, płody rolne i... niewolników), a importowano płótno, metale, ceramikę, cukier i zboża. Potomkowie Arabów i tubylczej ludności uważają się za oddzielne plemię i od nazwy wyspy, którą zamieszkują prawie w całości nazywają się Bajuni.
 

Gede

MALINDI- HELLS KITCHEN (PIEKIELNA KUCHNIA)
Lokalnie znane jako 
Nyari - "miejsce zepsute samo przez się"

Położone niedaleko od Malindi kolorowe kaniony Marafa były niegdyś wielkim grzbietem z piaskowca, który z powodu intensywnego wietrzenia zamienił się w szereg poszarpanych wąwozów. Po ulewnych deszczach można je podziwiać tylko z góry, bo w dole płynie woda. 

Najpiękniej prezentują się po południu w promieniach zachodzącego słońca.

Piekielna kuchnia

LAS MANGROWY- NAMORZYNY

Namorzyny rozwijają się wzdłuż brzegów morskich oraz w ujściach rzek. Podczas przypływów nad wodę wystają często tylko korony drzew, podczas odpływu widać grunt. W namorzynach intensywnie odkładają się osady mineralne i organiczne. 
 

Namorzyny

WĘDRUJĄCE WYDMY, ZŁOTA PLAŻA I HIPOPOTAMY

Wydmy

MALINDI - Centrum sokolnictwa
W tym ośrodku mieszkają ptaki, gady (węże i żółwie, krokodyle) oraz baby- bush 

Centrum sokolnictwa

MALINDI - VASCO DA GAMA
Malindi – nadbrzeżne miasto w Kenii liczące około 600 lat. 
Nieznane są bliżej okoliczności jego powstania. Począwszy od XIV wieku miasto szybko się rozwijało, co związane było z handlem niewolnikami (do początku XX wieku).
Portugalski odkrywca Vasco da Gama odwiedził Mombasę, a potem Malindi w drodze do Indii. W Malindi spotkał się sułtanem, który zaopatrzył go w prowiant i dał mu nawigatora, który poprowadził go do Kerali w Indiach.
W ramach podziękowania Vasco da Gama zbudował Filar (pomnik) i kaplicę dla swoich ludzi. 

Vasco da Gama

WINDSURFING

Wndsurfing

JAK ŻYJĄ LUDZIE?
Ludzie żyją w naszym rozumieniu bardzo biednie. Typowe domy budowane są z "ziemi" poutykanej pomiędzy patyki tworzące zewnętrzny szkielet chaty. Niewielkie otwory okienne na ogół nie są zamykane. Dachy robione są z blachy falistej, albo pokryte strzechą. Poszczególne domki to jakby pokoje i są dobudowywane w razie potrzeby na należącym do rodziny terenie.
Wodę na ogół trzeba donosić z odległych studni. We wioskach bogatsi ludzie mają prąd ze słonecznych paneli, ale starcza go na ładowanie komórek i  słuchanie radia.

Jak żyją ludzie

DAVID NGUMRAO KAVACHA

Dawid

NOCNE PEJZAŻE

Noce
bottom of page